جاذبه های جبل طارق

[ad_1]

جاذبه های جبل طارق

دسته بندی: فتو خبر

تعداد نمایش: 312

تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۶

شهر جبل طارق در غرب صخره بلند و مشهور منطقه قرار گرفته است و از شمال دارای یک نوار مرزی زمینی با کشور اسپانیا می باشد که مسیر اصلی ورود به جبل طارق و خروج از منطقه می باشد چرا که فرودگاه جبل طارق اغلب برای پروازهای بین المللی استفاده می شود و بندرگاه بزرگ و مجهز جبل طارق نیز یکی از بزرگترین لنگرگاه های تجاری جهان بشمار می رود که به جز کشتی های حمل کانتینر، اغلب کشتی های اقیانوس پیمای کروز در آن پهلو می گیرند و کشتی های مسافربری میان رده یا کوچک به ندرت به این بندرگاه وارد می شوند.

هر چند بندرگاه کوچک و قدیمی شهر همیشه میزبان صدها قایق تفریحی شخصی است. جبل طارق یکی از کوچکترین کشورهای دنیاست اما دیدنی های بسیاری را در خود جای داده است که بدون شک ارزش سفرکردن و گشت و گذار را دارد. در این مطلب به معرفی محبوب ترین مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری جبل طارق می پردازیم.

نقطه اروپا (Europa Point)

این منطقه مرتفع و بسیار زیبا در جنوبی ترین نقطه از ساحل جبل طارق واقع شده و آخرین نقطه خشکی از قاره اروپا محسوب می شود که به دلیل زمین مسطح و پوشیده از چمن و منظره بی نظیر به دریا از محبوبیت بسیار زیادی نزد گردشگران و همچنین اهالی منطقه برخوردار است و چندین مکان دیدنی را درخود جای داده است. فانوس دریایی تاریخی جبل طارق که بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد (lighthouse)، کلیسای تاریخی نوئسترا (Nuestra Señora de Europa)  و مسجد تاریخی کاستودیان (Mosque of The Custodian)، نیروگاه قدیمی (Harding Battery) که در دوران جنگ جهانی مورد توجه بسیاری قرار داشته است، مخزن آب Nun’s Well که دارای قدمتی باستانی است و زمین بازی کریکت Sikorski Memorial در کنار مناظر بسیار زیبای طبیعی جذاب ترین مکان در سراسر جبل طارق محسوب می شود.

Europa Point Europa Point

میمون های جبل طارق (The Apes of Gibraltar)

این جامعه میمون ها در جبل طارق، تنها کلونی میمون های وحشی در سراسر قاره اروپا محسوب می شوند که ظاهراً از دوران حکومت اعراب مسلمان شمال آفریقا توسط کشتی های عبوری به این سمت از ساحل آورده شده اند و تا به امروز در این منطقه زندگی می کنند. بهترین نقطه برای تماشای میمون ها در حالت طبیعی و محیط آزاد در نقاط مرتفع صخره طارق می باشد که یک منطقه محافظت شده طبیعی (Gibraltar Nature Reserve) در آن نقطه از جبل طارق تعیین شده است. در این منطقه بازدیدکنندگان می توانند بدون ترس و واهمه در میان میمونها قدم بزنند  و یا حتی با آنها بازی کنند هر چند این میمون ها همانقدر که معصوم و دوست داشتنی بنظر می آیند ممکن است در صورت نزدیک شدن بیش از حد وحشت کرده و شما را گاز بگیرند پس در حین بازدید از این مکان محتاط باشید و توجه کنید که غذا دادن به میمون ها ممنوع می باشد.

بلندترین نقطه صخره طارق (Highest Point)

صخره طارق ۲۵۴ متر ارتفاع دارد و می توان یک برنامه پیاده روی کوهستانی بسیار لذتبخش برای آن در نظر گرفت. با رسیدن به بلندترین نقطه صخره، منظره ای بی نظیر از سراسر منطقه جبل طارق، تنگه دریایی، بندرگاه بزرگ جبل طارق و دریا در مقابل دیدگان شما قرار می گیرد که بسیار زیبا و بیادماندنی است. همچنین در این نقطه، نیروگاه کوچک و جالب توجه O’Hara’s Folly قرار دارد که در سال ۱۸۹۰ ساخته شده است و قطعاً ارزش یک بار دیدن را دارد. برای دسترسی به بلندترین نقطه جبل طارق پیاده روی شما از منطقه کوهپایه ای معروف به تپه های مدیترانه (Mediterranean Steps) شروع می شود گرچه در صورت عدم تمایل برای پیاده روی می توانید از تله کابین استفاده کنید.

Highest Point

Highest Point

منطقه طبیعی حفاظت شده جبل طارق (The Gibraltar Nature Reserve)

این منطقه حفاظت شده علاوه بر مناظر زیبا و بی نظیر در منطقه جبل طارق، محل توقف و استراحت میلیونها پرنده مهاجری است که در اوقا مختلف سال بین قاره های اروپا و آفریقا کوچ می کنند. وسعت این منطقه حفاظت شده نسبت به مساحت کل جبل طارق به میزان ۴۰ درصد است و چند مکان دیدنی و تاریخی منطقه را در خود جای داده است ازجمله غار زیبای سنت میشل (St. Michael’s Cave) ، منطقه زندگی انسان های اولیه (Forbes’ Quarry) که در سال ۱۸۴۸ برای اولین بار کشف شد و مخزن سلاح های جنگی متعلق به جنگ جهانی که بیش از ۱۰۰ تن سلاح جنگی را در خود جای داده است و از میراث تاریخ جنگ جهانی بشمار می رود در این منطقه قرار دارند.

The Gibraltar Nature Reserve The Gibraltar Nature Reserve The Gibraltar Nature Reserve The Gibraltar Nature Reserve

غار سنت میشل (St. Michael’s Cave)

یکی از جاذبه های اصلی گردشگری جبل طارق که سفر به این منطقه بدون بازدید از این غار قابل تصور نیست. بیش از ۱۵۰ غار در جبل طارق وجود دارند که بزرگترین آنها، غار سنت میشل است. این غار در ارتفاع ۲۷۴ متری از سطح دریا اولین بار در سال ۴۵ پس از میلاد مسیح کشف و ثبت شده است و مجموعه ای کم نظیر از طاقدیس ها و ناودیس های زیبا و دیدنی را در خود جای داده است.

St. Michael's Cave St. Michael's Cave St. Michael's Cave

بر اساس داستانی قدیمی که موردقبول بسیاری از اهالی نیز می باشد این غار توسط تونلی مخفی به خشکی آن سوی دریا در آفریقا متصل است. در داخل غار راهروها و دالان های متعددی وجود دارند که در فاصله های مختلف به تالاری بزرگ منتهی می شوند و در کنار چندین دریاچه زیرزمینی مجموعه ای دیدنی را تشکیل داده است که بازدید از آن یکی از باید های سفر به جبل طارق محسوب می شود.

قلعه تاریخی مورها (The Moorish Castle)

مانند هر یک از دیگر شهرهای مهم اسپانیا بخصوص مراکز گردشگری و تاریخی جنوب اسپانیا، جبل طارق نیز یکی از قلعه های نظامی متعلق به اعراب مسلمان شمال آفریقا مشهور به مورها (Moorish) را در خود جای داده است. این قلعه ساخته شده در قرن چهاردهم میلادی در بلندترین نقطه شهر قدیم جبل طارق در بافت تاریخی این شهر واقع شده است. این قلعه تاریخی حتی امروزه و با توسعه مناطق مسکونی جبل طارق همچنان در موقعیتی مسلط بر سراسر شهر قرار گرفته است هر چند بخش های زیادی از آن در گذر زمان و با توجه به قرارداشتن در مجاورت شرایط آب و هوایی اقیانوسی تخریب شده است. مجموعه قلعه شامل تالار اصلی، محوطه، برج بلند دیده بانی و مکان های اسکان میهمانان از نمونه های تاریخی بجامانده از سبک معماری اسلامی بشمار می رود.

The Moorish Castle The Moorish Castle The Moorish Castle

میدان کازه ماتس (Casemates Square)

میدان اصلی شهر جبل طارق در شمالی ترین نقطه شهر واقع شده است و بزرگترین مکان عمومی در جبل طارق بشمار می رود. بیشترین رستورانها، کافه ها و فروشگاه های جبل طارق در اطراف همین میدان واقع شده اند و تمام مناسبت ها و مراسم مختلف فرهنگی، هنری و اجتماعی در جبل طارق مانند گردهمایی روز ملی و استقلال جبل طارق در همین میدان برگزار می شود. ساخت این میدان به سال ۱۸۱۷ برمی گردد و بسیاری شواهد و آثار تاریخی متعلق به حکومت اعراب مسلمان در همین میدان و زمین های اطراف آن کشف شده است که نشان از اهمیت این مکان در طول تاریخ جبل طارق دارد. کلیسای جامع جبل طارق، کلیسای تاریخی رومن و اقامتگاه سلطنتی جبل طارق که قدمت آن مربوط به ۱۵۳۱ میلادی می باشد در اطراف همین میدان واقع شده اند.

Casemates Square Casemates Square Casemates Square

موزه جبل طارق (Gibraltar Museum)

این موزه با گنجینه هایی در موضوعات فرهنگی و تاریخی در سال ۱۹۳۰ تأسیس شده است و در ساختمانی تاریخی ملقب به Bomb House واقع شده است. مهم ترین گنجینه های تاریخی که در این موزه نگهداری می شوند مربوط به اشیای تاریخی متعلق به دوره حکومت اعراب مسلمان بر جبل طارق در قرن چهاردهم میلادی می باشد که در کنار مدلی از صخره طارق که در سال ۱۸۶۵ ساخته شده است بسیار مورد توجه و علاقه گردشگران و بازدیدکندگان از این موزه قرار دارد. نقشه های تاریخی منطقه و اشیای تاریخی و عتیقه متعلق به دوره های تاریخی مختلف از منطقه جبل طارق از دیگر آیتم های دیدنی این موزه محسوب می شوند.

Gibraltar Museum Gibraltar Museum Gibraltar Museum

تونل مخفی جبل طارق (The Great Siege Tunnels)

این تونل را می توان مهم ترین جاذبه گردشگری نظامی در جبل طارق بشمار آورد که بصورت مهندسی شده در دل یکی از کوههای منطقه حفاری شده است و برای حفر آن از هیچ لوازم و ماشین حفاری استفاده نشده است و به تمامی با دستان کارگران انگلیسی در طول شش هفته حفاری شده است. هدف از حفر این تونل مقابله با حملات نیروهای اسپانیا و فرانسه در جریان تسخیر منطقه و صخره طارق توسط نیروهای انگلیسی در قرن هجدهم میلادی بوده است. در طی سالهای ۱۷۷۹ تا ۱۷۸۳ اسپانیا و فرانسه بارها برای آزادسازی جبل طارق از دست ارتش سلطنتی بریتانیا اقدام کردند اما هرگز قادر به پیروزی و تسلط بر منطقه نشدند و این تونل ها یکی از دلایل اصلی غلبه انگلیسی ها بر آنها بشمار می رود چرا که مسیری مخفی برای انتقال سربازان و همچنین مهمات در نقط مختلف منطقه بوده است چیزی که اسپانیایی ها و فرانسوی ها از آن بی خبر بودند. طول مجموعه این تونل ها که در طول جنگ جهانی دوم نیز مورد استفاده وسیع قرار داشتند به ۵۰ کیلومتر می رسد.

The Great Siege Tunnels The Great Siege Tunnels

 باغ های آلامه دا (La Alameda Gardens)

این باغ های زیبا در منتهی الیه جنوبی خیابان اصلی شهر، یکی از نقاطی است که می توانید زمانی را به دور از شلوعی شهر و رفت و آمدهای همیشگی در مراکز خرید و تفریحی جبل طارق در آنها سپری کنید و از تماشای گلها و گیاهان لذت ببرید. تنوع انواع گلها و گیاهان در این مجموعه مثال زدنی است و انواعی بسیار کمیاب از انواع گیاهان بخصوص گل های منطقه مدیترانه در این مجموعه به نمایش گذاشته شده است. در داخل مجموعه، پارک طبیعی Alameda Wildlife Conservation Park نیز قرار دارد که شامل فضای سبز، باغ وحش و محوطه تئاتر در فضای باز می باشد.

La Alameda Gardens La Alameda Gardens

گردآوری بطور اختصاصی وب سایت HAROOZ.COM

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *